Kiermasz świąteczny

Piątkowy kiermasz świątecznych wypieków zorganizowany przez trzecioklasistów wprowadził wszystkich w błogi stan odprężenia po tygodniu nauki i wytężonej pracy. Uczniowie od tygodni planowali to wydarzenie w najmniejszych szczegółach – stworzyli listę przyborów kuchennych i produktów do przyniesienia, po czym zrobili ciasto, w którego wygniataniu minimalnie pomagał wychowawca (niepostrzeżenie w proces pieczenia wprzęgnięte zostały rozmaite działania matematyczne, bo dzieci przeliczać musiały proporcje i odmierzać składniki). Udało im się upiec w szkole przygotowane pierniczki, a na szczególne uznanie zasługuje organizacja pracy uczniów. Bardzo roztropnie rozdzielili zadania – jedni sprzątali, inni mieszali ciasto, jeszcze kto inny koordynował działania.
Trzecioklasiści nie tylko upiekli i ozdobili pierniczki, ale zadbali także o to, by pięknie je opakować. Niezależnie od prac odbywających się w szkole, powstała także oddolna inicjatywa jednej z rodzin, która zaprosiła do siebie dzieci na dodatkowe pierniczkowe wypieki, by zwiększyć jeszcze ilość produktów na sprzedaż do zaoferowania – udało się wtedy upiec 250 sztuk korzennych specjałów!
Uczniowie wybrali też osobę, która pełnić ma funkcję skarbnika – środki zarobione podczas kiermaszu przekazane zostaną na wybrany przez dzieci cel charytatywny.

Magdalena Gorący

fot. Julia Woźniak